Piramida żywieniowa pokazuje nam jak wyglądają zasady zdrowego żywienia, ogólna idea jak przygotowywać swój jadłospis, by działać w ten sposób z korzyścią dla zdrowia. Mamy tutaj kilka istotnych zasad, które muszą być brane pod uwagę i razem gwarantują nam punkt wyjścia do żywienia racjonalnego.
Od poprzedniego roku mamy nowa piramidę na podstawię nowych doniesień naukowych oraz dokładnych badań. Wzięte były pod uwagę również rekomendacje ekspertów. Dość znacząco ta piramida zmieniła się w stosunku do tego co mieliśmy przed siedmioma laty. Przewodnia myśl będzie taka: mniej cukru, soli, tłuszczu a więcej błonnika.
Piramida żywieniowa
Pierwsza zmiana dotyczy nazwy. Podane zalecenia zakładają, że będzie to „Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej”. Można wnioskować, że bez codziennej dawki ruchu nie będzie praktycznie dobrego zdrowia. Zachęca się nad dziennie do minimum 30 minut aktywności. Nie musi to być trening wysiłkowy. Na początek można zacząć od codziennych spacerów, w których możemy starać się utrzymywać dobre tempo. Każda forma ruchu będzie dla nas dobra w tych czasach, gdy stale spędzamy czas przy komputerach czy w samochodach.
Nowa piramida zdrowego żywienia - najważniejsze są warzywa
Według tego co zostało przygotowane najniżej w całej piramidzie znajdują się warzywa, które jak wiadomo mają być najlepszym sposobem żywienia. W tym miejscu były wcześniej produkty, które miały zbożowy charakter i ich ilość obecnie została nieco ograniczona. Znalazły się piętro wyżej nad podstawą. Wiadomości jakie mamy od badaczy świadczą o tym, że obecnie warzywa i owoce są podstawą naszej diety. To one chronią przed problemami z układem krążenia, mogą zmniejszyć ryzyko cukrzycy. Owoce i warzywa dzielimy w proporcji ¼ do 3/4.
Produkty zbożowe
Spożywanie produktów zbożowych nadal będzie wskazane, ale będzie to już w mniejszej ilości nam proponowane. Nasi rodacy chętnie spożywają kanapki, ale wydaje się, że co jakiś czas dobrze będzie zastępować je między innymi sałatkami. Jeśli chodzi o produkty zbożowe znaczenie ma ich rodzaj. Stawiamy na pełne ziarno oraz kasze i brązowy ryż.
Wyżej w piramidzie znajdują się produkty takie jak mleko i produkty z niego przygotowywane. Mamy tam między innymi takie propozycje w ramach których będzie można uzupełnić witaminę D oraz wapń. To zalecenie jest bez zmian w stosunku do poprzedniej piramidy.
Ryby i mięsa
Wyżej znajdują się ryby, mięsa, jaja i nasiona roślin strączkowych. Specjaliści podkreślają, że powinno się spożywać do pół kg mięsa czerwonego na tydzień. W diecie można go zastępować przez ryby, rośliny strączkowe czy jajka. Na szczycie piramidy są zdrowe tłuszcze, oprócz oleju znajdują się tam między innymi orzechy, które są dobrym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Orzechy mogą zmniejszyć cholesterol działają przeciwzakrzepowo oraz przeciwmiażdżycowo.